HZ. LOKMAN’DAN ÖĞÜTLER

HZ. LOKMAN’DAN ÖĞÜTLER

Hz. Lokman, Allah’ın haber verdiği sınırları koruyan samimi bir mümin olarak, oğluna yaptığı tebliğ ile de Allah’ın izniyle tüm insanlara yol göstermektedir.

Allah, “Gerçekten, Allah kendisine şirk koşulmasını bağışlamaz. Bunun dışında kalanı ise, dilediğini bağışlar. Kim Allah’a şirk koşarsa, doğrusu büyük bir günahla iftira etmiş olur.” (Nisa Suresi – 48) ayeti ile şirkin çok büyük bir günah olduğunu bildirmiştir. Hz. Lokman da oğluna öğüt verirken öncelikle şirkten kaçınmasını söylemiştir. Hz. Lokman’ın bu öğüdü bir ayette şöyle bildirilmiştir.

 “Hani Lokman oğluna öğüt vererek demişti ki; “Ey oğlum, Allah’a şirk koşma. Şüphesiz şirk, gerçekten büyük bir zulümdür.” (Lokman Suresi – 13)

Hz. Lokman’ın oğluna öğütte bulunduğu konulardan biri de insanların bir kısmını göz ardı ettikleri önemli bir gerçek olan Allah’ın her an her şeyi görmekte ve bilmekte olduğudur.

“Ey oğlum (yaptığın iş) gerçekten bir hardal tanesi ağırlığında olsa da, (bu) ister bir kaya parçasında ya da göklerde veya yer(in derinliklerinde) de bulunsa bile, Allah onu getirir (açığa çıkarır). Şüphesiz Allah, latif olandır, (her şeyden) haberdardır.” (Lokman Suresi – 16)

Hz. Lokman kıssasında dikkat çeken önemli noktalardan biri de, Hz. Lokman’ın oğluna öğüt verirken sabrın önemini vurgulamasıdır. Hz. Lokman’ın bu öğüdü bir ayette şu şekilde haber verilmiştir:

 “Ey oğlum, namazı dosdoğru kıl, mar’ufu emret, münkerden sakındır ve sana isabet eden (musibetler)e karşı sabret. Çünkü bunlar, azmedilmesi gereken işlerdendir.”  (Lokman Suresi – 17)

Hz. Lokman oğluna öğüt verirken, ona büyüklüğe kapılmanın büyük bir yanılgı olduğu konusunda da hatırlatmakta bulunmuştur. Çünkü bütün güç kudret Allah’a aittir.  Aklın, bilginin gerçek sahibi Allah’tır. Her şeyde Allah’a muhtaç olan insan gibi aciz bir varlığın, kendisinde bir güç ve üstünlük varmış gibi büyüklenmeye kalkışması yürüyüşü ile konuşması ile kibirli bir tavra girmesi son derece kötü bir ahlak özelliğidir. Hz. Lokman’ın büyüklenme konusunda oğluna yaptığı hatırlatma Kuran’da şöyle haber vermiştir.

“İnsanlara yanağını çevirip (büyüklenme) ve böbürlenmiş olarak yeryüzünde yürüme. Çünkü Allah, büyüklük taslayıp böbürlenenleri sevmez.” (Lokman Suresi – 18)

Allah, Hz. Lokman’ın oğluna hitaben yaptığı bu tebliğ ile Müslümanlara din ahlakının özünü haber vermiştir.

“Sana elçilerin haberlerinden kalbini sağlamlaştıracak doğru haberler aktarıyoruz. Bunda sana hak ve müminlere bir öğüt ve uyarı gelmiştir.”  ( Hud Suresi – 120)

Hz. Lokman’ın öğütlerinden Kuran’da geçenleri aktardık. Bu yüce zatın her insanın hayatına aktarması gereken tavsiyelerine de kulak verelim:

 • Kötülüğü terk edip Allah’tan af dile, tövbe edip bir daha tevbeni bozma.
 • Ey oğlum! Her halinle Allah’a sığın, her şeyi Allah’tan bil.
 • Ey oğlum! Dünya derin deniz gibidir. Çok insan onda boğulmuştur. Takva gemin, iman yükün, tevekkül halin, salih amel azığın olsun. Kurtulursan Allah’ın rahmeti ile boğulursan günahın sebebi iledir.
 • Ey oğlum! Sözü tatlı söyle, katı, kaba, sert söyleme. Çok zaman sus. Tefekkür et, o zaman dilinin belasından emin olursun.
 • Ey oğlum! Ticaret olarak takvaya sarıl. Bu mal olmadan kâr getirir.
 • Ey oğlum! Horoz senden daha akıllı olmasın. O her sabah zikir ve tesbih ederken sen uyuma.
 • İbadet ancak Allah’ı görüyormuş gibi yapılır. Her kimse Allah’ı yakın hissettiği derecede Allah’a ibadet eder.
 • Ey oğlum! Kötü huydan, gönül dağınıklığından sakın. Sabırsız olma, yoksa arkadaş bulamazsın. İşini severek yap, Sıkıntılara katlan. Bütün insanlara karşı iyi huylu ol. Çünkü insanlara karşı iyi huylu olan, onlara güler yüz göstereni herkes sever.
 • Ey oğlum! Kötü kadından sakın. Çünkü o vaktinden önce seni kocaltır. Kötü kadınların şerrinden kork, çünkü onlar iyiliğe çağırmaz.
 • Oğlum! Dünyayı sat ahireti al. Böylece alışverişinde her iki yönden de kâr edersin. Sakın ahiretini satıp da dünyayı alma. Çünkü her iki tarafta da zarar edersin.
 • Ey oğlum! Bir insanda şu beş özellik bulunursa o insan muttaki, veli, Allah’ın kendisine yakın kıldığı kullardan olup, şeytanlardan uzaklaşır. Bunlar; din, mal, güzel ahlak, hayâ ve cömertlik.
 • Şu beş özellikte kimde bulunursa o kötü insandır. Bunlar; küfür, kibir, şükür azlığı, cimrilik ve kötü ahlaktır.
 • Oğlum! Hayreti gerektirmeyen lüzumsuz şeylere gülme, lüzumsuz yerlerde bulunma, üstüne vazife olmayandan sorma.
 • Başkasının servetini koruyacağım diye kendi servetini mahvetme. Senin malın kendin için harcayıp infak ettiğindir. Başkasının malı veresiye terk ettiğindir.
 • Borçlu olmaktan sakın, gündüz zillet, gece üzüntü içinde olursun.
 • Ey oğlum! Yalandan çok sakın. Çünkü dinini bozar ve insanlar yanında şerefini düşürür. Bununla birlikte hayânı, değerini ve makamını kaybedersin.
 • Ey oğlum! Allah’ım beni affet, bağışla duasını çok oku. Çünkü öyle anlar vardır ki, Allah o anda dua edenin duasını kabul eder.
 • Yavrucuğum! Dünyaya gönül bağlama. Ona güvenme. Çünkü sen bunun için yaratılmadın.
 • Namazını dünyaya veda eder gibi kıl.
 • Gördüğünü gizlemen, şüphe ettiğini açıklamandan daha iyidir.
 • Ey oğlum! Allah kendisine emanet edilen şeyi korur. Bende seni, malını, dinini ve amelinin sonunu Allah’a emanet ediyorum.

Yayın KURULU

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: